Vårtermin 2019 i Arendal Tennisklubb

 

 

 

Arendal Tennisklubb är en förening i ständig utveckling, därför kommer vi att förändra i viss omfattning verksamhetsstruktur inför HT’ 19, för att kunna erbjuda dig/ditt barn modern och professionell träning. Nytt inför VT 19 blir träning möjlighet på lördag förmiddag, för de som har ingen möjlighet att träna kvällstid på vardagar eller vill träna mer än en gång i veckan. Vi kommer att erbjuda träning på röd, orange och grön nivå.

Träningsalternativ ATK VT’19: 

Blå boll – mellan 4 – 6 år, träning en gång i veckan 45 min. Fokus ligger på fundamentala rörelse-mönster med mycket lek, rörelse och grundläggande tennisträning.

Minitennis (röd boll) – mellan 6 – 7 år, träning en gång i veckan. Spel med minitennisboll möjliggör rolig och spännande inlärning. Här tränar barnen på grundmotoriska färdigheter, koordination, samt utvecklar elementär teknik.

Midi tennis (orange boll) – mellan 7 – 9 år, träning 1 – 2 gånger i veckan. Här får barn utveckla sin idrottsliga förmåga med rätt förutsättningar – mjukare boll, banan som är både smalare och kortare, vilket gör att varierat spel är fullt möjligt.

Maxitennis (grön boll) – mellan 9 – 11 år. Gruppträning på fortsättningsnivå samt nybörjarnivå. Maxitennisbollen är 25% mjukare än en vanlig tennisboll, vilket underlättar inlärning och gör träning rolig. Det finns två olika träningsalternativ:

 • Träning i fokus– till dig som är intresserad av intensiv, avancerad träning, men tävlande är inte ditt huvudsyfte. Du vill helt enkelt utveckla din tennis, röra mycket på dig, och träna med dina kompisar. Du bestämmer själv hur mycket tränar du och hur ofta tävlar du.
 • Tävling i fokus– du tränar med ett syfte i fokus – uppnå din maximala kapacitet i framtiden. Vår uppgift blir att stötta dig på vägen dit, och använda hela vår kunskap för att skapa de bästa möjliga förutsättningar. Du får professionell, väl strukturerad tränarledd träning. Du får individuell anpassad vägledning på och utanför banan. För att säkra oss att träningsprocess leder till progress kommer vi att övervaka vissa av dina matcher. Vad förväntar vi oss i utbyte?
  • Först och främst din vilja – vilja att träna, vilja att lära sig nya saker, vilja att samarbeta och vilja att bli bästa möjliga version av sig själv.
  • Du ska tävla minst 2 gånger per termin.
  • Du ska träna minst 2 ggr per vecka
  • Du ska sköta din fysiska träning på seriöst sätt – bäst genom att träna andra sporter
  • Du ska vara role model för våra yngre spelare på och utanför bana.

 

Junior tennis – mellan 12 – 18 år. Gruppträning på fortsättningsnivå samt nybörjarnivå för dig som vill lära sig, utveckla och ha roligt på tennisbana. Det finns två olika träningsalternativ på fortsättningsnivå:

 • Träning i fokus– till dig som är intresserad av intensiv, avancerad träning, men tävlande är inte ditt huvudsyfte. Du vill helt enkelt utveckla din tennis, röra mycket på dig, och träna med dina kompisar. Du bestämmer själv hur mycket tränar du och hur ofta tävlar du. Du får möjlighet att representera klubben i seriematcher, samt åka på våra träningsresor. Vi som erbjuder dig alla de spännande möjligheterna, förväntar oss att du är behjälplig i klubbens olika evenemang (som t.ex. tränare, domare, funktionär på Mini, Midi Touren, och under tävlingar, seriespel). Du som gillar att träna mycket och väl ska vara även förebild för klubbens yngre spelare – ska stötta och hjälpa de att utveckla.
 • Tävling i fokus– du tränar med ett syfte i fokus – uppnå din maximala kapacitet i framtiden. Vår uppgift blir att stötta dig på vägen dit, och använda hela vår kunskap för att skapa de bästa möjliga förutsättningar. Du får professionell, väl strukturerad tränarledd träning. Du får individuell anpassad vägledning på och utanför banan. För att säkra oss att träningsprocess leder till progress kommer vi att övervaka vissa av dina matcher. Vad förväntar vi oss i utbyte?
  • Först och främst din vilja – vilja att träna, vilja att lära sig nya saker, vilja att samarbeta och vilja att bli bästa möjliga version av sig själv.
  • Du ska tävla minst 3 gånger per termin.
  • Du ska träna minst 3 gånger i veckan
  • Du ska sköta din fysiska träning på seriöst sätt – uppvärmning, gym, ev andra sporter
  • Du ska vara behjälplig i klubbens olika evenemang. Du ska vara role model för våra yngre spelare på och utanför bana.

 

Vuxen tennis – vi vill erbjuda dig proffsig träning med tre huvudmål i tankarna: utveckla din teknik, jobba på din taktik, och hjälpa dig att röra mycket på dig. Vi erbjuder träning på tre olika nivåer: nybörjare, fortsättning och högre nivå. Våra tränare hjälper dig med att placera dig i rätt grupp. Är du osäker vilken nivå som passar just dig? Tveka inte att fråga oss tränare 🙂

Praktisk info:

Träningstider under Vårtermin ’19 kommer att vara samma som dem under Hösttermin’18, för alla som önskar träna i sin ordinarie grupp. Vill du fokusera mer på din tennis och vara med på ”Tävling i fokus” satsning – prata med oss tränare i hallen eller skicka email till: artur@arendaltennis.no.

 

Lördags träning:

10:00 – 11:00 – röd boll

11:00 – 12:00 – orange boll

12:00 – 13:00 – grön boll

Anmälan: skicka email till kurs@arendaltennis.no

OBS!!!

Söndags Drop-in och Dubbel kommer inte att fortsätta under VT’19.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.